Strona główna » Blog » Jak przeprowadzić samodzielnie montaż klimatyzacji w domu?

Jak przeprowadzić samodzielnie montaż klimatyzacji w domu?

montaż domowej klimatyzacji

Letnie upały mogą mocno dawać się we znaki, wpływając na obniżenie samopoczucia i stawiając trudne wyzwanie przed organizmem, który musi zadbać o właściwą termoregulację. Wysokie temperatury okażą się szczególnie uciążliwe w przypadku pomieszczeń znajdujących się od południowej lub południowo-zachodniej części budynku, a także tych, które ulokowane są na poddaszu z zainstalowanymi oknami połaciowymi. Będą też nieprzyjemne, jeżeli w grę wchodzą większe przeszklenia, które sprzyjają przegrzewaniu się wnętrza. Rozwiązaniem, które pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego oraz efektywną pracę, wypoczynek lub sen jest montaż klimatyzacji w domu. W Łodzi zadanie takie można zlecić firmie Team Energy, zajmującej się również zakładaniem pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Przekonajmy się, czy da się podłączyć takie urządzenia we własnym zakresie.

Na czym polega montaż klimatyzacji?

Podłączenie najpopularniejszych klimatyzatorów typu split wiąże się z koniecznością zamontowania w pomieszczeniu jednostki wewnętrznej zawierającej parownik, wentylator wymuszający przepływ powietrza i niezbędną elektronikę oraz filtry, a także założenia poza budynkiem jednostki zewnętrznej, która mieści w sobie sprężarkę, wentylator, zawór rozprężny oraz skraplacz. Oba elementy muszą zostać połączone ze sobą rurociągiem, w którym będzie krążył czynnik chłodniczy, a także instalacją elektryczną i przewodami sterującymi, umożliwiającymi synchronizację pracy wszystkich układów. Ważne będzie właściwe rozmieszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, ponieważ jeżeli znajdą się one zbyt daleko od siebie, ilość czynnika w systemie okaże się niewystarczająca i konieczne będzie jego uzupełnienie.

Czy samodzielny montaż klimatyzacji jest możliwy?

Do montażu klimatyzacji potrzebne są specjalne zezwolenia określane jako uprawnienia F-gazowe. Instalator powinien też mieć odpowiednie przeszkolenie z zakresu chłodnictwa i znać systemy konkretnych producentów.